Featured

Transport samochodu bywa obciążający.

Written by : , Category : transport , Date : Sierpień 1, 2014 , Brak komentarzy do Transport samochodu bywa obciążający.

Transport samochodu jest stresujący. Na pewno niejeden kupiec nowej, wspaniałej maszyny czuje się nieco poddenerwowany, przekazując swój zakup w ręce firm przewozowych. Jest to jednak proces, przez który trzeba przejść, zanim będzie można zasiąść za kierownicą. Oprócz nowych nabytków często transportowane są również auta uszkodzone, toteż właściciel musi martwić się nie tylko tym, iż jego auto jest w złym stanie, ale też odpowiednim zaaranżowaniem transportu. Co zatem zrobić, ażeby ułatwić sobie i przewoźnikom zrealizowanie transportu? Jak przebiega cały proces? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Przewoźnicy podkreślają jak istotne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jeśli pojazd transportowany jest w granicach UE, zazwyczaj wystarczy list przewozowy CMR oraz zlecenie – dokument potwierdzający, że przewoźnik upoważniony jest do odbioru samochodu. Czasami spisuje się też dokument określany bonem lub orderem – jego funkcja jest taka sama, uprawnia przewoźnika do odbioru oraz przewożenia samochodu. Jest on zwłaszcza ważny w wypadku, gdy chodzi o transport międzynarodowy. Poza tym, niezwykle ważne dla przewoźników są informacje z zakresu wymiarów i wagi pojazdu. Przed wybraniem firmy transportowej trzeba upewnić się, że dysponuje ona stosownym pojazdem. W tym celu powinno się podać przewoźnikowi wszystkie informacje dotyczące pojazdu. Czasami wystarczy wskazanie modelu, wówczas przewoźnik może sam sprawdzić, jakie są parametry naszego auta. Przewoźnicy powinni posiadać ubezpieczenie, ale powinno się co do tego upewnić, zwłaszcza gdy nawiązujemy współpracę po raz pierwszy i poprosić o pokazanie polisy. Jeżeli firma transportowa posiada właściwe ubezpieczenie, nie musimy martwić się tym, że coś stanie się z naszym samochodem w trakcie transportu. Polisa pokryje ewentualne szkody.
tekst dostepny na stronie firma spedycyjna